3 zasady bezpiecznego użytkowania smartfona

Korzystając ze smartfona każdego dnia narażeni jesteśmy na różnego typu niebezpieczeństwa, od instalacji aplikacji podszywających się pod znane brandy, poprzez wyłudzenia danych na stronach internetowych czy możliwe wirusy, aż po typowo lokalne zagrożenia, jak na przykład niezabezpieczone połączenia. W tym poradniku poznasz kilka typów zagrożeń, dzięki temu będziesz świadomy i być może w swoim codziennym użytkowaniu wyeliminujesz „złe nawyki”.

Instalacja aplikacji

Pierwszą rzeczą, którą poruszymy jest instalacja aplikacji. Nie powinniśmy instalować aplikacji z niepewnych źródeł. Być może nawet słyszałeś historie, że z oficjalnego sklepu Google Play można było pobrać zainfekowane aplikacje, niestety cyberprzestępcy nie śpią i trzeba pilnować się nawet w zaufanych serwisach. Oczywiście ryzyko trafienia na felerną apkę rośnie, gdy instalujesz ją z pliku APK, który znalazłeś gdzieś tam na forum i uważasz, że wszystko z nią okej. Może kryć się w niej złośliwy kod, który nawet programy antywirusowe nie będą w stanie wychwycić, także uważaj!

Przechowuj hasła zaszyfrowane

Haseł nigdy nie zapisuj w przeglądarce. Wiemy, że ta funkcjonalność jest dużym ułatwieniem, ale również jest zagrożeniem. Jeśli to możliwe postaraj się użyć narzędzi/programów, które w sposób bezpieczny będą przechowywać hasła w postaci zaszyfrowanej. Jedną z takich aplikacji jest KeePass. Może warto ją wypróbować?

Uważaj gdzie podajesz hasła

Surfując po Internecie i logując się do usług bacznie uważaj i sprawdzaj certyfikaty SSL stron, na których próbujesz logowania. Ostatnio popularnym atakiem jest phishing i wyłudzanie danych bezpośrednio z poziomu przeglądarek internetowych. Strony logowania mogą do złudzenia przypominać normalne, ale w rzeczywistości będą to serwisy podstawione, tylko po to by pozyskać Twoje dane. Logując się zachowaj szczególną ostrożność!

Publiczne hotspoty to zło!

Jesteś w barze, na PKP lub innym miejscu, gdzie udostępniają darmowy Internet? Uważaj! Korzystanie z takiej sieci to proszenie się o guza. Jeśli już musisz wykorzystywać publiczne, dostępne dla każdego, nieszyfrowane hotspoty zapewnij komunikację szyfrowaną po VPN, użyj odpowiedniego narzędzia, dzięki któremu stworzysz tunel, w którym nastąpi komunikacja i transfer danych. Wówczas zminimalizujesz ryzyko przechwycenia i odczytania danych.