Meble na raty – plusy i minusy tego typu zakupów

Osoby, które przyzwyczaiły się już do zakupu na raty sprzętu RTV i AGD często zastanawiają się nad tym, czy w taki sam sposób nie da się kupić mebli. Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście nie było to przesadnie popularne rozwiązanie. Dziś jednak nie stanowi zaskoczenia. Zakup mebli na raty jest proponowany zarówno przez sklepy stacjonarne, jak i internetowe. Ma wiele zalet, zanim jednak zdecydujemy się na taki krok powinniśmy zastanowić się również nad minusami, jakie go charakteryzują.

Meble na raty – jak to wygląda

Wiele osób obawia się zakupu mebli na raty przede wszystkim dlatego, że czynność ta sprawia wrażenie dość skomplikowanej. Warto więc przypomnieć, że wcale tak nie jest. Procedura jest dziecinnie prosta i rozpoczyna się od wyboru mebli, które najbardziej się nam podobają. Można go dokonać nie tylko w sklepie internetowym, ale również w stacjonarnym. Gdy już wiemy, jaki model podoba się nam najbardziej, możemy przystąpić do wypełniania wniosku ratalnego. Tu zresztą warto poczynić pewne zastrzeżenie. Choć sprzedaż mebli na raty cieszy się dużą popularnością, nie oznacza to wcale, że w danym sklepie internetowym można będzie zakupić tak wszystkie meble.

Wypełnienie wniosku przeważnie nie jest czynnością skomplikowaną. Przy jakichkolwiek niejasnościach nie warto się jednak wstydzić. Zawsze dobrze jest poprosić o pomoc konsultanta. Jest to możliwe także w sklepach internetowych, gdzie zwykle na pytania odpowiada indywidualny doradca. Jeśli warunki kredytu ratalnego na czele z jego harmonogramem nam odpowiadają, wniosek trafia do banku. Tam często sprawdza się wymogi formalne, co może zająć od kilkunastu minut do nawet kilku godzin. Jeśli nie ma przeszkód, możemy finalizować zakup ratalny.

zakup nowych mebli przez sieć

W sklepach internetowych staranie się o kredyt ratalny jest nieco bardziej skomplikowane. Choć wszystkie dokumenty wypełnia się online, niektóre instytucje nadal oczekują złożenia podpisu pod dokumentami przekazanymi przez kuriera. Na szczęście, dziś powoli odchodzi się od tego rodzaju praktyk. Pomaga w tym choćby coraz większa popularność podpisu elektronicznego.

Co zyskamy kupując meble na raty?

Ratalny zakup mebli to przede wszystkim szansa na to, że odpowiednio szybko będziemy w stanie kupić interesujące nas rozwiązanie. Wiele osób marzy o określonym typie mebli, ten jednak charakteryzuje nie tylko piękno, ale również wygórowana cena. Owszem, sezonowa promocja jest w stanie znacząco ją obniżyć, nie każdy jest w stanie jednak natychmiast zdobyć odpowiednią ilość środków. Zakup mebli na raty sprawia, że nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń, a cieszenie się pięknymi meblami jest bardziej realne niż kiedykolwiek wcześniej.

Plusem jest i to, że meble na raty to rozwiązanie, które zwykle bazuje na czytelnych zasadach. Wiele sklepów oferuje raty 0 procent, dzięki którym nie musimy obawiać się wysokich odsetek. Oczywiście, kredyt ratalny jest obłożony pewnymi obwarowaniami, a jego nieterminowa spłata może pociągać za sobą poważne konsekwencje. Jeśli jednak zaciągamy go świadomie, możemy liczyć na to, że będziemy mieli powody do zadowolenia.

Czy zakup mebli na raty ma wady?

Każdy zakup ratalny niesie za sobą pewne ryzyko. Nie powinniśmy dziwić się, że dzieje się tak również wtedy, gdy mówimy o ratach 0 procent. Największym problemem okazują się niedomówienia samych sklepów z meblami i banków, które często idą w parze z lekkomyślnością klientów. Wiele firm promując raty 0 procent nie przypomina swoim klientom, że na kredyt nie składa się wyłącznie pożyczona kwota i odsetki, ale także przynajmniej kilka innych opłat na czele z marżą. Jeśli klienci nadal nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważne jest czytanie wszystkiego, co się podpisuje, często nie są w stanie ukryć zdumienia, że muszą zapłacić za meble znacznie więcej niż wskazywałaby na to ich cena rynkowa. W rezultacie okazuje się, że to, co często było określane mianem korzystnej oferty, nie jest nią w rzeczywistości.

Jeśli więc zastanawiamy się nad zakupem mebli na raty, powinniśmy pamiętać o wyjątkowo wygodnej zasadzie ograniczonego zaufania. Tylko przywiązując do niej wagę możemy mieć pewność, że mówimy o udanym zakupie.