Jak używać smartfona aby zwiększyć żywotność baterii


bateria

Wiesz pewnie doskonale, że każdą baterię można naładować określoną ilość razy, po tym jak przekroczy się tę magiczną liczbę, następuje degradacja baterii, po której zwykle nie da się już efektywnie używać akumulatora, następuje jego całkowite zniszczenie. Pojawia się pytanie czy można jakoś zwiększyć liczbę cykli?

Oczywiście są sposoby, aby zwiększyć żywotność akumulatora, nie jest to łatwe zadanie, albowiem trzeba przestrzegać zasad ergonomicznego użytkowania. DO zasad ergonomicznego użytkowania można zaliczyć:

  1. Korzystanie wyłącznie z oryginalnej ładowarki.
  2. Unikanie szybkiego ładowania lub szybkiego ładowania za pomocą Power Banków.
  3. Zapewnienie smartfonowi dobrych warunków do odprowadzania ciepła podczas ładowania.
  4. Unikanie umieszczania smartfona w nasłonecznionych miejscach, a w przypadku upalnych dni, unikanie również noszenia go w kieszeni lub w inny sposób, który może istotnie zwiększyć temperaturę wewnątrz smartfona.
  5. Ładowanie smartfona do maksymalnie 90%, niektóre źródła mówią również, że najlepiej ładować smartfona już od 40% poziomu rozładowania, do zaledwie 80%. Pozostałe 20%, które chcielibyśmy wykorzystać podobno w największym stopniu dobija akumulator (źródło: strona AccuBattery).
  6. Podczas ładowania zawsze starajmy się wyjmować telefon z etui, szczególnie gdy etui jest materiałowe i siłą rzeczy będzie posiadało gorsze właściwości odprowadzania ciepła.

Powyżej przedstawiliśmy sześć głównych zasad, do tego dochodzą dobre praktyki podczas używania telefonu. Ten temat jednak omówimy w odrębnym artykule.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden aspekt, mianowicie część ekspertów rekomenduje, aby na noc smartfon całkiem wyłączać, należy tak robić przynajmniej raz na tydzień. Sami nie wiemy, dlaczego akurat mielibyśmy wyłączać smartfon w nocy i nie znamy żadnego logicznego wytłumaczenia, aby to robić, natomiast samo okresowe restartowanie urządzenia jest już wskazane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *